Tell el-Mura - Tell el-Mura

Sezon 2014

W roku 2014 badania wykopaliskowe w Tell el-Murra prowadzone były w miesiącach marzec–kwiecień. Obejmowały one prace w dwóch częściach tellu: na osadzie (wykop T5 – w północno-wschodniej części stanowiska) oraz na cmentarzysku (wykop S3 – w części południowo-zachodniej).
W czasie badań na osadzie (wykop T5), będących kontynuacją prac z roku ubiegłego, odsłonięto kolejne zabudowania mieszkalne i gospodarcze z okresu Starego Państwa. Wzniesione z cegieł suszonych budynki na planie prostokąta zorientowane były wzdłuż linii południowy-wschód – północny-zachód. Przebadano również kolejne pomieszczenia magazynowe (silosy) na planie okrągłym. Wśród licznych przedmiotów, które pozostawili po sobie dawni mieszkańcy Tell el-Murra występowały naczynia ceramiczne, wykonywane z różnych rodzajów kamienia żarna i rozcieracze, a także krzemienne wkładki sierpowe oraz noże. Do innych należy zaliczyć ozdoby osobiste oraz fragment fajansowej figurki. Cechy diagnostyczne poszczególnych przedmiotów pozwoliły na wstępne datowanie najstarszych z dotychczas przebadanych konstrukcji na 1 połowę Starego Państwa.
Jednocześnie z pracami na osadzie kontynuowano wykopaliska na cmentarzysku (wykop S3) gdzie przebadano kolejne pochówki z okresu wczesodynastycznego. Części naziemne grobów były w znacznym stopniu zniszczone. Komory grobowe wciąż jednak skrywały pierwotne wyposażenie, na które składały się naczynia ceramiczne oraz kamienne, ozdoby osobiste oraz harpuny. Wśród przebadanych w tym roku grobów w jednym przypadku (grób 20) zmarłego pochowano w ceramicznej trumnie. Składała się ona z dwóch części: dolnej o kształcie prostokąta oraz dwuczęściowego wieka. Podobne występowały również w grobach przebadanych w latach ubiegłych.

1. dr Mariusz Jucha kierownik ekspedycji Instytut Archeologii UJ
2. Grzegorz Bąk-Pryc zastępca kierownika ekspedycji Instytut Archeologii UJ