Berenike - Berenike Project

Badania misji amerykańsko-polskiej w Berenike w Egipcie

Kierownicy misji: dr Steven E. Sidebotham, Iwona Zych

Instytucje uczestniczące w projekcie: University of Delaware, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

Miejsce badań:  Berenike nad Morzem Czerwonym

Badania w ostatnim sezonie:

25 stycznia – 17 lutego, 27 lutego – 1 marca 2009

W tym roku misja archeologiczna wreszcie dotarła na stanowisko, mimo piętrzących się ze strony egipskiej trudności formalnych. Pracując w ograniczonym składzie i w znacznie skróconym czasie, zrealizowała w dużej mierze zakładany program badań, koncentrując działania na terenie ptolemejskiej przystani. Lokalizacja tego portu została zaproponowana już wcześniej na podstawie analizy topografii terenu i poparta wynikami przeprowadzonej w zeszłym roku prospekcji geofizycznej. Dalsza analiza powszechnie dostępnych zdjęć satelitarnych, zderzona z mapą magnetyczną oraz planem rozrzutu znalezisk archeologicznych na powierzchni w tym rejonie, pozwoliła przyjąć założenie, że najstarsza i zarazem najgłębsza część portu – tam gdzie być może rozładowywano transporty słoni afrykańskich w pierwszej połowie II w. p.n.e. – znajdowała się w południowo-zachodnim zakolu. Wykop założono w pobliżu największego wyniesienia grzbietu ziemnego przypuszczalnie kryjącego pozostałości nabrzeża. Skrócony sezon nie pozwolił na zakończenie eksploracji; przerwano ją na poziomie warstw odpowiadających opuszczeniu tego obiektu pod koniec II w. n.e. Śmietnikowy charakter tych zasypów wskazuje na prowadzoną w pobliżu działalność przemysłową. Najciekawszymi znaleziskami z tego rejonu są liczne przykłady tafli miki, które po obróbce wykorzystywano jako szyby (lapis specularis), naczynia szklane z ciętym ornamentem oraz ceramika z południowej Arabii z wydrapaną inskrypcją w tym języku.

Drugi wykop, podobnie jak pierwszy, zlokalizowano tak, aby przeciąć wzdłuż warstwy zalegające w przypuszczalnym basenie portowym w części północno-wschodniej tego rejonu. Identyfikację obiektu oparto na typowym planie basenu portowego obejmującego dwa ramiona falochronów wychodzących prostopadle w morze. Eksploracja w obrębie wykopu o ostatecznej powierzchni 27,5 m2 dotarła do poziomów z przełomu er. Udowodniono, że ta część basenu portowego przestała funkcjonować jako przystań w I w. n.e. Dobijały tu małe łodzie, które cumowały do zachowanego in situ pala z drewna cedrowego, a prace przy przeładunku towarów ułatwiało utwardzone nabrzeże zabezpieczone faszynowaniem zalanym żywicą. W ostatnim okresie istnienia portu miejscowi włodarze usiłowali umacniać zagrożony brzeg północny lichym murkiem z kawałków rafy koralowej przekładanej matami i deskami. W okolicach pala odkryto m.in. skawalone kadzidło, a inne znaleziska potwierdziły obecność w tym miejscu kadzidła używanego do rytualnego palenia. W południowej części wykopu odsłonięto pozostałości konstrukcji kamiennej przynależnej być może do pierwotnego założenia portowego. Badania w tych dwu miejscach będą kontynuowane w przyszłym sezonie.

Tymczasem badania w obrębie znanego już z wcześniejszych sezonów śmietniska z okresu wczesnorzymskiego dostarczyły największej w dotychczasowej historii badań w Berenike liczby ostrakonów zapisanych w grece i łacinie. Wstępne określenie tych znalezisk przez Prof. Rogera Bagnalla pokazało, że są to pokwitowania za dostawy wody pitnej dla żołnierzy i oficerów miejscowego garnizonu rzymskiego z czasów panowania cesarzy flawijskich. Niewątpliwie ostraka podzieliły los starych dokumentów wyrzucanych po tym, jak ich ważność wygasa. Śmietnik dostarczył również wielu innych znalezisk, z których być może najciekawszym jest kubek szklany dekorowany wypukłym łezkowatym ornamentem.

W pracach misji na stanowisku uczestniczyli specjaliści od szkła, monet, lampek, drewna i pozostałości roślinnych oraz ceramolodzy.

Osobną częścią programu badań była prospekcja geofizyczna kontynuowana w obrębie portu ptolemejskiego, przypuszczalnej zabudowy na północ i zachód od niego oraz na terenie cmentarzyska IV-V wiecznego w północno-zachodniej części stanowiska. Badaniami objęto ponad 30 000 m2, co łącznie z wcześniejszymi działaniami (w 1998 i 2008 roku) stanowi około 40% powierzchni stanowiska.

Strona internetowa misji (do 2001 roku): www.archbase.com/berenike

Adres e-mail: ses@udel.edu, i.zych@uw.edu.pl

1. dr Shinu Abraham archeolog St. Lawrence University, Canton NY
2. Joanna Rądkowska archeolog Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, Warszawa